Конският кестен съдържа ценни съставки
Конският кестен има богато съдържание на минерали, витамини и микроелементи. Освен плодовете за лечебни цели се използват кората, листата и цветовете на дървото.
Минералите, които се съдържат в конския кестен, включват калий, фосфор, магнезий.
От витамините се съдържат А, В1, В2, В3, С.
Микроелементите са мед, флуор, силиций.
Основната съставка в конския кестен е есцин, която има антиоксидантно действие, полезен е за лечение на рак.
Използване при редица заболявания
Най-популярен като лечебно средство е екстрактът от плодовете на конския кестен, който има противовъзпалително действие. Затова отдавна се използва за лечение на ставни болки и артрит.
Широко разпространено средство за лечение на разширени вени е тинктура от плодовете. Използването й при тромбофлебит води до намаляване на възпалението и постепенно изчезване на тромботичните маси.
Препарати с конски кестен намаляват размерите на язвите при варикозни разширени вени и постепенно те изчезват.
Хемороиди също се лекуват с конски кестен. Есцинът в препаратите от него намалява възпалението, подуването на кръвоносните съдове, укрепва венозните стени, предотвратява по-нататъшното разграждане на капилярите.
Важен ефект от конския кестен е и намаляването на холестерола.
От плодовете може да се приготви чай, който може да облекчи болките при раздразнен стомах и при камъни в бъбреците. Такъв чай се приготвя например в Турция.
С препарат от конски кестен се намалява съсирваемостта на кръвта.
Той е полезен при анемия и жлъчни заболявания.
Приемът на препарат с конски кестен води до понижаване на кръвното налягане, поради съдържащите се в него сапонини.
Съдържащият се в конския кестен есцин има и противораково действие. При някои видове рак, например чернодробен, левкемия, множествена миелома, приемът на препарат от конски кестен намалява в голяма степен растежа на туморните клетки. А при белодробен рак и рак на панкреаса такива препарати, отново благодарение на есцина, водят до клетъчна смърт на ракови клетки.
Кога се събират цветове, листа, плодове и обвивки (кора) на плодове
Събирането на цветовете и листата трябва да става през май.
Плодовете се събират през септември и октомври.
Събирането на обвивките (кората) трябва да става през октомври.
Вътрешен прием на конски кестен
Най-добри резултати дава комбинацията от вътрешно и външно приложение на конския кестен. Премът на капсули от конски кестен и лоза засилва притока на кръв и подобрява кръвобръщението, а от там и функциите на много органи и системи – бъбреци, простата, половата и двигателната система:
- Предотвратява крампи, нощни спазми и изтръпване на крайниците;
- Препоръчва се при венозна недостатъчност, отоци и подуване в краката, както и при синдром на неспокойните крака.
Приготвяне на препарати с конски кестен
- Тинктура от цветове или плодове
За тинктура може да се използват цветове или нарязани на ситно плодове.
Получава се, като 50 грама от цветовете или нарязаните плодове се накисват в ракия или водка – половин литър 50-градусова. Сместа се оставя на тъмно и хладно място за седмица, като периодично се разклаща. След това се прецежда и се използва.
Тинктурата може да се използва външно – за мазане сутрин и вечер, и вътрешно – приемат се по 15 капки 3 до 4 пъти седмично. Приемът трябва да продължи до 4 седмици.
- Тинктура от кора
За тази тинктура се използват корите от 30 плода, които се нарязват и се заливат с 1 литър водка или ракия. Тази смес трябва да престои 2 седмици на тъмно и хладно място, след това да се прецеди и е готова за използване. Приемат се по 25 капки в 50 мл вода 3 пъти дневно, 30 минути преди хранене. Тази тинктура е полезна за понижаване на кръвното и при разширени вени. След 3 седмици прием се прави почивка от една седмица и отново се приема 3 седмици.
- Тинктура при шипове
Бихте могли да използвате за масаж при шипове и артритни болки. Сложете в голям стъклен буркан 60 леко счукани кестена и 30 аспирина. Залейте с 1 л спирт. Дръжте 1 месец на тъмно, като през 2 дни разклащате буркана. Преди употреба прецедете през марля или тензух. С получената смес леко масажирайте засегнатите места.
- Мехлем от плодове на конски кестен
За мехлема са необходими 6 кестена, които трябва да се счукат на дребни парченца или да се смелят в блендер. Заливат се с камфоров спирт до постигане на гъстота като за вазелин. Този мехлем се използва при шипове. След намазване върху мястото се поставя зелев лист и върху него парче вълнен плат. Преспива се с компреса.
Крем от конски кестен и лоза от Sanct Bernhard
След проведен 4-седмичен клинично-дерматологичен тест за приложение на мехлема от конски кестен и лоза на немската фирма Sanct Bernhard 100% от хората потвърждават, че кремът облекчава тежестта на краката, а 95% от хората потвърждават, че кремът е подходящ за уморени крака и за поддържане на кръвотока и венозната проводимост.
Кремът от конски кестен и лоза се препоръчва при:
- умора;
- болезненост в мускулите;
- след физическо натоварване;
- при леки травми – натъртване, навяхване;
- при ставни болки;
- при ревматизъм;
- при ишиас;
- при шипове.
Неблагоприятни ефекти при прием на големи дози
Важно е да се спазват дозите на прием на чай, тинктура, настойка, масажни кремове и мехлеми с конски кестен.
При прием на големи дози често се наблюдават неблагоприятни ефекти – сърбеж, гадене, стомашно разстройство.
Кога е противопоказано използването на препарати с конски кестен
При следните състояния и заболявания не се препоръчва използването на конски кестен за лечение:
- деца под 12 годишна възраст;
- ниско кръвно налягане;
- бременност и кърмене;
- тежки чернодробни и бъбречни заболявания.
Непременно се посъветвайте с лекаря си, за да не поемате рискове за здравето, ако имате някакви заболявания.
Необходимост от кръвен тест за протромбин
Преди предприемане на лечение трябва да се направи кръвен тест за протромбин. Този белтък се синтезира в черния дроб. Той е важен за нормалното кръвосъсирване, затова трябва да е в достатъчно количество. Ако тестът покаже количество под нормата, приемът на лечебното средство с конски кестен трябва да се прекрати.