След като сте завършили с техниките от масажа за въздействие на нервната система, може да се премине към работа върху съдовата система – лимфна и венозна.
Поглажданията се извършват по вече описания начин, само движенията са по посока на лимфотока и венозния ток.
Въздействие на венозната система
Венозните поглаждания е най-добре да се правят с по-големи движения, започвайки от челото, тъй като всички съдове радиално се свързват на върха на главата.
Затова венозните движения на масажа започваме от центъра на челото с цяла длан, като стигаме до ключиците.
Не се опитвайте да прилагате дълбок натиск – работи се повърхностно, тъй като съдовете са разположени близко да повърхността.
След челото преминаваме към зоната на скулите. Движенията са бавни, тъй като и венозната кръв тече бавно.
Преминава се към зоната на устните. Старайте се да не движите кожата.
Следващата зона е зоната на шията.
След работата върху венозната система, може да се премине към лимфната система.
Въздействие на лимфната система
За разлика от венозните поглаждания, които се изпълняват с по-едри движения, то движенията за лимфната система са значително по-малки и къси. Винаги се започва от зоната на лимфните възли, като се изпълняват на малки участъци.
При лимфодренажен масаж ние разделяме работния участък на по-малки части:
- 1 зона – щия
- 2 зона – от горната устна до долната челюст
- 3 зона – от носа до долната челюст
- 4 зона – скулите
- 5 зона – от долните клепачи до ушите
- 6 зона – от горните клепачи до ушите
- 7 зона – челото
Масажът за подобряване на лимфотока се започва от надключичните лимфни възли.
1 зона – щия
При масажа разделяме шията също на малки участъци, които масажираме последователно. И всеки път извършваме масажа до ключицата. Натискът е много лек. Започва се от участъка, който се намира най-близо до лимфните възли, за да се отведе лимфата и се отвори пътя за по отдалечените части.
2 зона – от горната устна до долната челюст
Отново разделяме зоната на малки участъци. Движенията се извършват като се започва от най-близките участъци до задчелюстните лимфни възли и постепенно се преминава към центъра. Работи се с много бавни и ритмични движения.
3 зона – от носа до долната челюст
Движението започва от задчелюсните лимфни възли, тъй като лимфата от тази зона се оттича в тях. Постепенно се придвижваме към основата на носа.
4 зона – скулите
Лимфата в тази зона оттича в околоушните лимфни възли, затова започваме движенията максимално близко от тях и постепенно се придвижваме към центъра. Стараем се всяко движение да бъде доведено до лимфните възли, без обаче да се оказва някакъв натиск.
5 зона – от долните клепачи до ушите
В тази зона кожата е най-тънка и лимфните съдове тук са разположени много близко да повърхността, затова движенията трябва да са много леки. Започва се отново в близост до околоушните лимфни възли и постепенно се придвижваме към вътрешния ъгъл на очите.
6 зона – от горните клепачи до ушите
По горните клепачи се придвижваме докато стигнем до вътрешния ъгъл на очите. Движенията са в посока към околоушните възли. За по-голямо удобство при изпълнение на движението, затворете очи и преминавайте много внимателно по целите горни клепачи.
7 зона – челото
От зоната на челото лимфата отича отново в околоушните възли, затова движенията са ориентирани отново в тази посока. Започва се от най-близко разположените части до възлите и постепенно се преминава към центъра на челото. Така се осигурява максимално оттичане на лимфата.
Последните движения са от околоушните лимфни възли към надключичните възли.
Работата върху лимфната система е много важна, тъй като от състоянието на междуклетъчните вещества зависи външния вид на кожата. Всички наши отоци са в резултат на проблеми с лимфната система.
Най-важното за масажа е, че въздейства именно на дренажната функция на лимфната система.
При отоци около очите
Ако имате по-големи отоци в областта на очите и това ви създава неприятности, можете отделно да правите лимфен масаж на тази зона. Масажът се извършва с описаните поглаждания върху зоните на долните и горните клепачи в посока към околоушните лимфни възли.
След това се преминава към масаж с двете ръце върху всяка страна на лицето. Едната ръка минава по долния клепач, а другата по горния. Колкото по бавни и леки са движенията, толкова по-бързо ще премахнете отока.