През лятото, наред с другите популярни билки, мнозина събират жълт кантарион. Той е най-известен с лечебната си сила при възпаления, като лек за бъбреците и стомаха, но има и други приложения в помощ на възстановяването на здравето, затова го наричат билка за 99 болести. Ще разгледаме в кои случаи е полезно да се прилага като лечебно средство.
Лечебни свойства на жълтия кантарион
Жълтият кантарион съдържа много полезни вещества:
- рутин и хиперозид – укрепват стените на кръвоносните съдове;
- фитонциди – вещества с антибиотични свойства;
- хиперфорин и хиперицин са антидепресанти;
- витамин С – укрепва имунната система, ускорява регенерацията, подобрява състоянието на кожата;
- никотинова киселина – нормализира състоянието на сърдечно-съдовата и нервната система;
- танини – ускоряват заздравяването на рани, имат дезинфекционен ефект;
- каротин – има благоприятен ефект върху зрението, ускорява регенерацията на тъканите;
- токоферол (витамин E) – антиоксидант.
Жълт кантарион при възпаления и рани
За възпаления и наранявания се използва масло от жълт кантарион, получено като маслен извлек от билката със студено пресован чист зехтин. То действа кръвоспиращо, влияе и на мускулните и ставни болки, помага при разтегнати сухожилия.
Доказано е, че локалната употреба на жълт кантарион, като масло, повишава еластичността и хидратацията на кожата, намалява възпалението и облекчава болката, причинена от често срещани заболявания. Маслото от жълтия кантарион ускорява процеса на заздравяване на изгаряния, натъртвания и белези, тъй като подпомага процеса на регенерация на клетките на кожата и стимулира циркулацията на наситена с кислород кръв към увредените клетки.
Това е противовъзпалително средство, което също намалява зачервяването и възпалението. Богато на антиоксиданти, маслото от жълт кантарион може също да помогне за облекчаване на болката от артрит, мускулни болки и други ставни неразположения, когато се използва при масаж на тялото. Ежедневното използване на масло от жълт кантарион ще помогне за заздравяването, стягането и овлажняването на кожата ви.
Някои хора прилагат това масло върху кожата си за лечение на синини и ожулвания, възпаление и мускулни болки, люспеста и сърбяща кожа (псориазис), изгаряния от първа степен, рани, изваждане на зъби, ухапвания от насекоми, хемороиди и за лечение на заболяване, което кара кожата да губи цвета си.
Активните съставки в жълтия кантарион могат да бъдат деактивирани от светлината. Ето защо маслото трябва да се съхранява в тъмни съдове, осигуряващи защита срещу неблагоприятните ефекти на светлината.
Жълт кантарион при бъбречни проблеми
Много хора страдат от възпаление на пикочните пътища, мнозина имат камъни в бъбреците. За тези страдания помага приемът на жълт кантарион. На първо място тази билка действа диуретично, тоест помага за отделяне на повече урина, а с нея се извеждат и токсини и бактерии. Тя има актиоксидантни свойства, прочиства пикочните пътища и самите бъбреци. Ако имате камъни в бъбреците, с прием на жълт кантарион те ше се разградят по-бързо.
Веществата, съдържащи се в листата на растението, спомагат за нормализиране на метаболитните процеси и унищожават опасните бактерии. Извлекът от листата на жълтия кантарион е ефективен за лечение на цистит и пиелонефрит. Екстрактът от жълт кантарион помага за справяне с възпалението, намалява натоварването на бъбреците и укрепва имунната система.
Жълт кантарион при стомашни проблеми
За хора, страдащи от гастрит, язва на стомаха или дванадесетопръстника, колики, диария, проблеми с храносмилането, облекчението се постига с жълт кантарион. Маслото от жълт кантарион действа болкоуспокояващо, ускорява възстановяването на тъканите. В този случай маслото от жълтия кантарион може да се приема под формата на капсули или като маслен извлек от билката.
Жълт кантарион за отпускане на нервите
Доказано е, че жълтият кантарион има антидепресантни свойства, намалява промените в настроението и облекчава тревожността. Билката е популярно природно решение, което лекари и психиатри често предписват на пациентите капсули от жълт кантарион вместо лекарства с химичен произход за успокоение на нервите. В сравнително клинично изпитване е установено, че капсулите от жълт кантарион са толкова ефективни, колкото и антидепресантите.
Жълтият кантарион не само осигурява облекчение при депресия, а и пренастройва метаболизма и вътрешния часовник на човек, което помага при безсъние, умора и раздразнителност. Чрез елиминиране на хормоните на хроничния стрес, билката помага за подобряване на цялостното здраве и когнитивната функция. Доказано е, че химическите компоненти на жълтия кантарион намаляват промените в настроението и тревожността при жени в менопауза. Освен това добавката намалява тежестта на спазмите, предменструалния синдром и депресията при жените.
Чаят от жълт кантарион освен отпускащото действие за нервната система, стимулира мозъчната обмяна и така се произвеждат хормони, които повишават настроението и помага при стрес и депресия.
За отпускане и справяне със стреса рецептата за чай е чаена лъжичка от билката да се запари с 200 мл вода и да се остави 5 минути, като съдът е покрит. Прецежда се и се пие топла, след храна.
Жълт кантарион при мигрена и главоболие
Мигрената също е често срещано страдание, за което отново ще ви препоръчаме тази вълшебна билка. Мигрената може да е хронична, но дори и тогава жълтият кантарион помага, като намалява главоболието и отпуска. Достатъчно е да пиете чай от билката сутрин, обед и вечер.
Жълт кантарион при чернодробни проблеми
Отново на помощ ще ви се притече жълтият кантарион. Неговите противовъзпалителни и противомикробни свойства са в помощ на черния дроб, чиято задача е да пази организма от токсините.
Чаят, който помага при чернодробни проблеми, се приготвя от 1 супена лъжица от билката, която се запарва с чаена чаша вряла вода. След това запарката се вари 15 минути, оставя се да престои 20 минути и се изпива на три пъти през деня.
Жълт кантарион при сърдечни заболявания
Дъбилните вещества, съдържащи се в жълтия кантарион, допринасят за подсилването на сърдечния мускул. Билката се препоръчва при терапия на физиологично обусловена сърдечна слабост.
Това лечебно растение облекчава спазмите на кръвоносните съдове, нормализира работата на сърцето и кръвообращението като цяло. Благодарение на хемостатичната си способност намира широко приложение при лечение на рани, включително и след операции.
Жълт кантарион при кожни проблеми и акне
През 1959 и 1971 г. са научно докладвани антибактериалните свойства на жълтия кантарион. Неговото антибактериално вещество, хиперфорин, беше извлечено и анализирано.
За кожни проблеми (рани, изгаряния и др.) включително акне, се използва масло от жълт кантарион. Много ефикасен е чаят от жълт кантарион с бял равнец. Комбинацията от двете билки действа противовъзпалително и повишава еластичността на кожата.
Билколечителите предлагат да се използва жълт кантарион за акне под формата на отвара. Рецептата му е доста проста и е следната:
- Измерете 1 супена лъжица от изсушеното, натрошено растение (или прясно нарязано);
- Залейте ги с 1 чаена чаша вряла вода;
- След 15-20 минути филтрирайте запарката.
Ето как може да се погрижите за проблемната кожа на лицето, използвайки всички продукти от жълт кантарион за външно приложение:
- Избършете проблемните зони на кожата с лосион от жълт кантарион, приготвен като смесите в съотношение 1:1 запарка от жълт кантарион и спиртен извлек. Оставете да попие в кожата и изсъхне;
- Почистете лицето с тинктура от жълт кантарион и изчакайте да попие в кожата;
- Намажете кожата на лицето с масло от жълт кантарион. Ако искате да не е толкова мазна кожата ви, може да го разредите с алкохолна тинктура преди нанасяне за по-бързо попиване.
Жълт кантарион при възпаление на венците
Жълтият кантарион е особено полезен в стоматологията. Тази билка ефективно облекчава възпалението при стоматит и гингивит, ускорява регенерацията на тъканите и осигурява ефективно кръвообращение в тъканите на венците. Благодарение на жълтия кантарион се повишават защитните сили на организма, като се поддържа естествения баланс на микрофлората в устната кухина.
Жълт кантарион за мъжка потентност
Лечебната билка принадлежи към афродизиаците, тъй като повишава синтеза на мъжки андрогенни хормони. Жълтият кантарион се счита за мъжко растение, тъй като укрепва потентността при мъжете. Простатитът, физическото претоварване, нервното напрежение, стресът, задържането на течности в репродуктивните органи и жлезите имат негативен ефект върху мъжката потентност. Тъй като жълтият кантарион има противовъзпалителни, антибиотични, невропротективни, тонизиращи свойства, той елиминира основните причини за намалена ерекция и либидо на фона на тези заболявания или състояния.
За решаване на интимни проблеми е препоръчително да пиете жълт кантарион под формата на отвара или да приемате капсули от жълт кантарион. За да се увеличи терапевтичният ефект, билкарите препоръчват комбинирането на жълтия кантарион с други растения и продукти. Съчетава се с мента, коприва, мащерка, джинджифил, върбовка и мед.
Противораково действие на жълтия кантарион
Смята се, че тази изключително полезна билка може да предотврати развитие на рак, особено хормонални видове, като рака на гърдата. Жълтият кантарион има свойството да обезврежда агресивните молекули в кръвта. Той съдържа и флавоноиди, които пречат на протичането на окислителни процеси.
Как да приемаме жълтия кантарион?
Жълтият кантарион най-често се приема като чай, капсули, маслен извлек или тинктура.
-
Чай от жълт кантарион
Най-препоръчваната доза за прием на чай, използвана в проучванията, е 300 милилитра, три пъти на ден, приготвен като запарка. Частта от растението, която се използва е стеблата и цветовете. Пригответе запарката като добавите 1 супена лъжица от билката в 300 мл. вода и оставете да се запари за 5 минути, след което прецедете чая.
-
Капсули с масло от жълт кантарион
Капсулите с масло от жълт кантарион на немската фирма Санбернар са по-концентрирани от чая и могат да се приемат 2 пъти дневно по една капсула като заместител на антидепресанти.
-
Тинктура от жълт кантарион
Тинктурата се получава, когато растението е натопено в алкохол най-малко 4 седмици. Алкохолът извлича много от активните вещества в растението и след това може да се приема на малки дози дневно.
За да приготвите класическа трапезна тинктура, ще ви трябва:
- 0,5 л. водка, ракия – разредени до 45 градуса;
- 50 гр. нарязан сух или свеж жълт кантарион.
Жълтият кантарион се изсипва в стъклен буркан, залива се с алкохола и се поставя на тъмно място. Разклащайте тинктурата на всеки 2-3 дни. След 2 седмици се прецежда и бутилира в затъмнени съдове. Срокът на годност е 2 години.
Схема на прием:
- 30 капки тинктура, разредени с 50 ml вода;
- пие се 3 пъти на ден един час след хранене;
- курс на лечение – 2-3 месеца;
- не се допуска повече от един курс на шест месеца.
За да направите тинктурата по-ароматна, можете да добавите 2-3 g риган към жълтия кантарион. Ако не харесвате горчивия вкус – разтворете 1-2 супени лъжици захар или мед в алкохола (на вкус). За просто неутрализиране на горчивината е достатъчна 1 с.л. л. захар или 0,5 с.л. л. пчелен мед.
Тази тинктура подобрява храносмилането, помага при диария, леки хранителни отравяния, силна умора, начална настинка. Напитката облекчава последиците от стреса, облекчава безсънието.
-
Маслен извлек от жълт кантарион
Масленият екстракт е ефективен при лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт, черния дроб, подагра и ревматизъм. Използва се също така като капки в носа при хрема и синузит. Може да се прилага външно при изгаряния, язви, рани от залежаване, различни кожни заболявания, натъртвания и навяхвания, ставни заболявания.
Маслото се приготвя само от пресни цветове (върховете на леторастите се отрязват – до 20-25 см).
Пресните цветове от жълт кантарион се поставят плътно в стъклен съд и се заливат с нерафинирано растително масло (шарлан или зехтин). Над цвета трябва да има слой масло 1-2 см. Затворете съда и го изложете на слънце (това е задължително условие: при ферментация на ярка светлина се образува хиперфорин, поради което масленият екстракт придобива силна антимикробни и заздравяващи рани свойства). Така престоява един месец, като разбърквате всеки ден. Готовото масло трябва да има тъмно червен цвят.
Прецедете получения продукт през тензух и оставете за един ден. На дъното трябва да падне утайката и да отделите пречистен маслен екстракт. съхранява се в тъмна бутилка за не повече от година.
Използва се външно за мазане при конжни проблеми или като капки за нос. Може да се приема вътрешно (2-3 пъти на ден, 1 чаена лъжичка половин час преди хранене) при гастрит, пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника, хранително отравяне.
Какво трябва да знаете при прием на жълт кантарион
Ако приемате чай по рецепта, одобрена от опитен лекар или билкар, няма защо да се опасявате от странични ефекти. Но приемът на билката влияе на приема на някои медикаменти. Затова се консултирайте с лекаря си, ако например сте в риск от образуване на тромби. Жълтият кантарион намалява ефективността на кръворазреждащите лекарства.
Има данни, че тази билка намалява и влиянието на хормоналните и противозачатъчните медикаменти.
Във всички случаи преди да започнете да приемате чай от жълт кантарион или да прилагате масло от тази билка, първо се посъветвайте с лекаря си и обсъдете дали тя няма да повлияе на действието на медикаментите, които приемате.
Имайте в предвид, че нанесеният маслен извлек от жълт кантарион директно върху кожата може да причини чувствителност към слънчева светлина.
В това видео мошже да видите как да си направите спиртен извлек и мехлем от жълт кантарион: