“Гръбначният стълб е първа цигулка в оркестъра, наречен човешки организъм.”
Анатолий Ситель
Правилната осанка се явява ключа за здравия гръб и позволява на скелета да задържа своето вертикално положение.
Различните пози увеличават в различна степен вътредисковото налягане в гръбначния стълб. Ето кратка справка как се увеличава вътредисковото налягане при някои движения:
- при ходене – 15%
- при наклон напред – 150%
- повдигане на 20 кг. с изправен гръб – 73%
- повдигане на 20 кг. с наведен напред гръб – 169%
Долната граница на заболяванията, свързани с гръбначния стълб започва от 15 години. Спондилозата, която е дегенеративно заболяване на гръбначния стълб, свързано с нарушаване на връзките между дисковете и прешлените и образуване на шипове, се среща при 60% от навършилите 45 год. и при 80% от навършилите 80%.
Отклонението на гръбначния стълб встрани се нарича сколиоза и се появява още при подрастващите. Проблемът при сколиозата се състои в това, че той може с възрастта да се засили, като е съпроводен с болки в гърба.
Коя осанка е правилна?
Ако гледаме на гърба отзад, то централната линия на гръбначния стълб трябва да бъде права.
Ако гледаме в профил гърба, то неговата извивка трябва да е s-образна.
Нивото на ушите, раменете и таза трябва да бъдат на една линия.
Изкривяването на гръбначния стълб много просто се забелязва, когато се погледне гърба. Наличието на изкривяване на дясно и наляво е признак за заболяване.
С помощта на няколко полезни съвети вие може да изправите и съхраните вашата осанка.
Полезни съвети за гръбначния стълб
- Положение на тялото по време на сън
Най-удобната и релаксираща за гръбначния стълб поза за спане е т.нар. поза “ембрион”.
При тази поза деформацията в кръста напълно изчезва, а извивките в гръдния и шийния отдел на гръбначния стълб се съхраняват.
Изкривяването в областта на кръста е неизбежно, когато спите по корем. Тази поза довежда до натоварване на гръбначния стълб.
Когато се събудите, не ставайте от леглото веднага, тъй като вашият гръбначен стълб още не е готов за поемане на натоварване. Първо няколко пъти бавно и спокойно се опънете, като задържате дишането при всяко поемане на въздух за 5 секунди.
- Ставане от легнало положение
Ставането от леглото трябва също да става правилно, за да не натоварвате гръбначния стълб. Ако лежите по гръб, обърнете се настрани. Първо спуснете краката си на земята и чак след това бавно се изправете, като пренесете натоварването върху мускулите на ръцете.
- Правилно обличане и събличане
Всичко, което облича или обува от кръста надолу трябва да става в седнало положение. Дрехите от кръста нагоре може да се обличат в изправено положение. Важно е това да се съблюдава, за да се предпази гръбначният стълб от нежелателни наклони.
- Дейности в ежедневието
Различните дейности от ежедневието също ни носят значително натоварване на гръбначния стълб.
При всички тях трябва да се избягва продължително приведено положение, защото при наклон напред вътредисковото налягане се увеличава на 150%.
Не се накланяйте напред по време на миене на зъбите
Обикновено при миене на зъбите се накланяме напред, но не осъзнаваме на какво натоварване подлагаме поясния отдел на гръбначния стълб. Затова при миенето на зъбите е важно да се намери опора, за да не се натоварва гърба при продължителното извиване. В това положение тежестта на тялото преминава върху опряната ръка, освобождавайки гърба от натоварване.
Не накланяйте гърба по време на почистването на пода
Почистването на пода се съпровожда с многочислени наклони на вашия гръб.
Гърбът трябва да е изправен при миене на съдове
Погрижете се за това кухненският ви плот да е на удобна височина, така че да не се налага да се навеждате при работа на него.
Работа на земята ниско – обикновено градинарска -трябва да се изпълнява с колянна опора на единия крак.
- Правилно носене на тежести
Вдигането на предмети често предизвиква лумбална болка. Това е така, защото повдигнатата тежест предизвиква 10 пъти по голяма компресия в междупрешленния диск. Поддържането на изправен гръб при вдигането на тежести намалява дисковата компресия с около 50%.
Разделете тежестта на двете ръце, за да се избегне накланянето на гръбначния стълб на една страна.
Когато повдигате нещо тежко трябва да се приближите максимално близко. Прикляква се, без да се накланя тялото и изправяне с помощта на мускулите на краката, без да се натоварва гърба.
Правила:
- Не се накланяйте – това увеличава вътредисковото налягане на прешлените до 169%
- Клекнете до тежестта и я приближете до тялото си като се изправите с помощта на силата на мускулите на краката.
Спазвайте същото при повдигане на дете.
- Правилен седеж
В седящо положение междупрешленните дискове изпитват по-голямо натоварване, отколкото при ходене.
Ако дори само седите с изправен гръб, вътредисковото налягане е увеличено на 140%, а ако сте седнали с приведен гръб – налягането върху дисковете е 185%!
При по-продължително седящо положение обръщайте внимание на това – коленете да са разположени по-високо от таза. Стъпалата трябва плътно да са стъпили на земята. Между коляното и стола трябва да има малко пространство.
Ако имате въпроси или се нуждаете от профилактика и лечение на гръбначния стълб свържете се с нас.
Нека обобщим: За добрата профилактика на гръбначния стълб е важно следното:
- Да се избягва продължително заемане на една поза – ако е е необходимо продължително стоене на едно място, трябва да се правят чести почивки с упражнения, които да завършват със заемане на правилна поза.
- Да се извършват редовни упражнения за поддържане подвижността и силата на гърбначната мускулатура.
- Да се поддържа редовна физическа активност чрез подходящи за гръбначния стълб дейности – плуване и ходене.